Te szwedzkie pierniczki piekę już od kilku lat. W tym roku zrobiłam ich już chyba z 300, ale moja córka już pyta się mnie, kiedy upieczemy nową porcję. Uwielbiam je z wielu powodów: po pierwsze i najważniejsze można je jeść od razu po upieczeniu! Po drugie są wyśmienite i uzależniające. Po trzecie ładnie zachowują kształty i dzięki temu, że nie rosną za bardzo, łatwo je polukrować. Jeśli macie robota kuchennego to z pewnością będzie dużym ułatwieniem, ale i bez niego wyrobicie gładkie i elastyczne ciasto. Świetnie sprawdzą się również jako jadalne ozdoby na choinkę. Do pierniczków koniecznie wypróbujcie lukier królewski na bazie aqua faba.
- Składniki na pierniczki:
- 150 g melasy karobowej (lub miodu, ale ciastka będą dużo jaśniejsze)
- 110 g masła
- 100 g cukru pudru
- 375 g mąki pszennej
- ½ łyżeczki zmielonego cynamonu
- 1 i ½ łyżeczki zmielonego imbiru
- ¼ łyżeczki proszku do pieczenia
- ¼ łyżeczki soli
- 1 duże jajko
- 2 łyżeczki przyprawy korzennej do piernika (bez takich dodatków jaki cukier czy mąka)
- Składniki na lukier królewski:
- 4 łyżki aqua faba (woda z puszki po ciecierzycy)
- 1 łyżka soku z cytryny
- 230-250 g cukru pudru (przesianego)
- Podgrzać melasę (lub miód jeśli używamy), masło i cukier, od czasu do czasu mieszając - do rozpuszczenia się masła i cukru, nie gotować. Zdjąć z ognia i odstawić na pół godziny, by mieszanka przestygła.
- Do dużej miski przesiać mąkę, proszek do pieczenia, przyprawy i sól. W środku zrobić wgłębienie i dodać jajko razem z wystudzoną mieszanką. Zagnieść przy pomocy miksera - zagniatanie ręczne jest trudne ze względu na fakt, że ciasto jest bardzo klejące, ale jest to możliwe. Mimo że ciasto jest lepkie i klejące nie podsypywać mąki. Uformować kulę ciasta. Przykryć kulę ciasta folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez około 2 godziny.
- Odkrawając małe porcje ciasta, rozwałkować je (im cieniej, tym lepiej) od razu na papierze do pieczenia foremkami wycinać dowolne kształty. Papier z ciastkami przełożyć szybkim ruchem na blachę.
- Jeśli pierniczki mają służyć za ozdobę na choinkę, wystarczy zrobić w nich dziurki za pomocą wykałaczki (nieco większe).
- Piec w temperaturze 175ºC przez 8 - 10 minut lub do momentu, kiedy brzegi pierniczków zaczną się rumienić. Wyjąć z piekarnika, przenieść na metalową kratkę, wystudzić.
- Przechowywać w szczelnie zamkniętej puszce. Z każdym kolejnym dniem stają się jeszcze smaczniejsze.
- Lukier królewski przygotować w następujący sposób:
- Wycisnąć sok z cytryny i przelać przez sitko, wymieszać z aqua faba i dodać cukier puder. Na początek 230 g, a w razie gdyby lukier był za rzadki dodać pozostałą część cukru pudru. Ucierać przez około 7-10 minut łyżką do uzyskania gładkiego lukru. Gdyby lukier był za gęsty dodać odrobinę soku z cytryny a gdy za rzadki dodać cukier puder.
- Gotowy lukier przełożyć do rękawów cukierniczych. Końcówkę związać, tak żeby lukier nie wyciekał. Dolną końcówkę ściąć delikatnie. Ciasteczka dekorować lukrem. Mokry lukier można posypać dowolnymi jadalnymi ozdobami.
Za piękne zdjęcia dziękuję niezwykle utalentowanej Pani Antenie. Zdjęcia wykonano w Muzeum Okręgowym w Koninie.
pooderniczka pisze
Wyglądają pięknie i pysznie! Ale powiedz mi kochana, gdzie dostanę taką melasę karobową? Czy można ją dostać w markecie?
Bogusia pisze
Melasa karobowa może też kryć się pod nazwą melasa z chleba świętojańskiego, nie ma jej we wszystkich sklepach, ale zdecydowanie łatwiej jest ją już dostać. Najczęściej jest na półkach ze zdrową żywnością. Ewentualnie można zastąpić ją miodem, ale wtedy pierniczki będą dużo jaśniejsze i stracą swój charakterystyczny melasowy smak.
Magneto pisze
Pieczenie w raz z rodzina to bardzo fajnie spedzony czas przed świetami
Bogusia pisze
Zgadzam się z Tobą w stu procentach! 🙂
Pani Antena pisze
No to i my zabieramy się dziś za pierniczki ale najpierw wyruszamy w poszukiwaniu melasy karobowej hi hi hi