Pogoda ostatnio nas nie rozpieszcza. Deszcz coraz częściej wali Nam w okna, pozostawiając po sobie gigantyczne kałuże i zimne wilgotne powietrze. A w gratisie często dostajemy ból gardła, katar i stan ogólnego rozbicia. Nic tylko, położyć się przed TV z ciepłym kocem i powoli zakopywać się stosem chusteczek…
Ale można też postarać się zapobiegać takim sytuacjom, dbając o to co ląduje na naszych talerzach. Jesień naprawdę jest hojna i oferuje nam same cudowności: grzyby, dynie, brukselki, orzechy. Jeśli dodatkowo doprawimy to sporą dawką rozgrzewających przypraw, to mamy spore szanse na to, że przeziębienia nas nie dopadnie, albo przynajmniej uda nam się z niego szybko wygrzebać.
Latem studziły nas chłodniki i lody. Jesienią rozgrzewajmy się zupami, potrawami jednogarnkowymi i gorącymi naparami. Takie jesienne zupy warto jeść nie tylko w porze obiadowej, ale również na śniadanie czy kolację.
Ja jestem wyjątkowym zmarzluchem i jeśli tylko uda mi się wywlec z łóżka w taki zimny poranek, czym prędzej muszę otulić się w gruby szlafrok i przyodziać wełniane skarpety. Dopiero po cieplutkim śniadaniu w formie rozgrzewającej zupy lub owsianki mam energię do działania.
Z podanego przepisu wyjdzie Wam bardzo duży garnek rozgrzewającej zupki. Jest to opcja wyjątkowo tania, pyszna i sycąca.
Do zupy możecie podać dobrej jakości pieczywo, a taki posiłek sprawi, że nie będziecie głodni przez długi czas.
Mój mąż stwierdził, że to idealna opcja do zabrania w menażce na wędrówkę po górach.
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- kawałek imbiru wielkości kciuka
- oliwa z oliwek
- ½ kapusty białej
- 1kg dyni hokkaido
- 3 szklanki ugotowanej czarnej fasoli
- 3 garści suszonej żurawiny
- 1 łyżeczka kurkumy
- 1 łyżeczka mielonej kolendry
- ¼ łyżeczki cynamonu
- ¼ łyżeczki kardamonu
- 1 łyżeczka papryki ostrej wędzonej
- 1 puszka pomidorów
- 2-3 litry bulionu warzywnego
- W dużym garnku z grubym dnem rozgrzać oliwę. Na rozgrzaną oliwę wrzucić pokrojoną w kostkę cebulę, oraz czosnek pokojony w cienkie plasterki, chwilę podsmażać, dodać przyprawy suszone, oraz starty świeży imbir. Podsmażać, uważając żeby nie przypalić.
- Następnie dodać poszatkowaną kapustę, oraz dynię pokrojoną w kostkę*. Podsmażać, mieszając co jakiś czas.
- Zalać bulionem i gotować przez 5 minut. Po tym czasie dodać pomidory w puszcze i gotować jeszcze 10 minut do miękkości warzyw i rozpadnięcia się pomidorów.
- Przed końcem gotowania dodać ugotowaną wcześniej czarną fasolę i suszoną żurawinę.
- W razie potrzeby doprawić.
- Dyni hokkaido nie trzeba obierać ze skórki, natomiast jeśli będziemy używać innej odmiany, skórkę należy usunąć.
Dodaj komentarz