Sernik zawsze był moim ulubionym ciastem, ale moje gusta sernikowe zmieniały się razem z wiekiem. Chociaż jedna rzecz pozostawała niezmienna. Sernik musiał być bez rodzynek! Sernik nowojorski to klasyka wśród serników. Jest taki prosty, bez zbędnych rozpraszaczy.
Ostatnio postanowiłam go jeszcze bardziej uprościć i piekę go bez odrobiny mąki. Spokojnie masa będzie się trzymać! Trzeba tylko trzymać się czasu pieczenia, dobrze go wystudzi i schłodzić w lodówce przez całą noc. Dzięki temu jest jeszcze bardziej delikatny.
Ważny jest tutaj też rodzaj sera jaki użyjecie! Nawet bardzo ważny! Najlepszy będzie dobrej jakości twaróg zmielony trzykrotnie. Można użyć też sera “wieluń” i wtedy nie trzeba go mielić. Nie radziłabym używać “sera z wiaderka”. Są one często wzbogacone o dziwne dodatki i wodę.
Spód zrobiłam z migdałów, płatków owsianych i oleju kokosowego, dzięki temu sernik jest bardziej fit i bardziej odżywczy. będzie również idealny dla osób na diecie bezglutenowej (należy jednak pamiętać , żeby użyć płatki owsiane-bezglutenowe). Sernik nie jest bardzo słodki. Jeśli wolicie słodkie desery, możecie zwiększyć ilość cukru w serniku o 30g. A jeśli chcecie odchudzić sernik zamieńcie cukier na ksylitol.
- Spód:
- ½ szklanki płatków owsianych
- 200 g migdałów
- ¼ łyżeczka soli
- 3 łyżki cukru brązowego
- 3 łyżki oleju kokosowego
- Masa serowa:
- 900 g twarogu zmielonego trzykrotnie, lub serka wieluń
- 220 g drobnego cukru do wypieków
- skórka otarta z jednej cytryny
- 1,5 łyżeczki soku z cytryny
- 4 duże jajka
- 200 ml kwaśnej śmietany 18%
- Polewa z kwaśnej śmietany:
- 200 ml kwaśnej śmietany 18%
- 2 łyżki drobnego cukru
- 2 łyżki soku z cytryny
- Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
- Spód:
- Zblendować płatki owsiane, migdały, cukier i sól do rozdrobnienia składników. Następnie dodać olej kokosowy i wymieszać. Masa powinna dać się formować, gdyby się kruszyła w rękach, należy dodać więcej oleju kokosowego.
- Dno okrągłej formy wyłożyć papierem do pieczenia. Wyłożyć spód, dokładnie docisnąć. Piec 15 minut w 190 stopniach a potem jeszcze 5-10 minut w 160 stopniach. Upieczony spód wyjąć z piekarnika i odłożyć do wystudzenia.
- Sernik:
- Wszystkie składniki umieścić w misie miksera i zmiksować, do gładkości. Nie miksować zbyt długo, by niepotrzebnie nie napowietrzać masy serowej . Dzięki temu sernik będzie płaski.
- Masę serową wylać na upieczony i wystudzony spód. Wyrównać.
- Przygotować polewę z kwaśnej śmietany: Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszać. W razie potrzeby dodać więcej cukru, lub soku z cytryny. Ja lubię kwaśniejszą polewę, ale to kwestia smaku.
- Piekarnik nagrzać do 180°C.
- Zagotować wodę. Na głęboką blachę wylać wrzącą wodę i umieścić w piekarniku. Ponad blachą z wrzącą wodą umieścić sernik.
- Sernik piec pierwsze 10 minut w 180 stopniach. Następnie zmniejszyć temperaturę do 110 stopni i piec jeszcze 90 minut. Po tym czasie wyłączyć piekarnik i zostawić w piekarniku do wystudzenia na kilka godzin. Następnie wyłożyć sernik na blat, posmarować polewą z kwaśnej śmietany, a kiedy będzie już ostudzony, przełożyć do lodówki najlepiej na całą noc.

Cześć, za pierwszym razem ciasto wyszło idealne, gdy chciałam powtórzyć na tych samych produktach i w ten sam sposób spod sernika jakby nasiąknął tłuszczem z sera i Clay się rozpadał wręcz pływał w tym tłuszczu po schłodzeniu był trochę lepszy ale nadal rozpadajacy. Robiłam wszystko wg przepisu. SERNIK PYSZNY!! napewno będe go powtarzać tylko nie wiem co z tym spodem a raczej z góra nie tak
Pozdrawiam ?
Trudno powiedzieć co poszło nie tak, z pewnością ze względu na brak mąki w masie serowej warto go długo schłodzić przed podaniem, wtedy nie powinien się rozpadać.