Wśród wigilijnych potraw z pewnością nie może zabraknąć pierogów. Wybór jest na prawdę spory: mogą to być pierogi z grzybami, z kapustą i grzybami, z makiem, czy nawet ruskie. Ile domów tyle tradycji. Ciasto na pierogi to również temat rzeka. jedni dodają do niego jajka inni nie. Ja w tradycyjnej wersji dodaję do niego i jajko i masło i wychodzi idealne.
Ale chciałam przygotować coś dla osób na diecie bezglutenowej, coś co nie będzie wymagało zakupu, ośmiu różnych rodzaju mąk, które trudno dostać w sklepie. Padło więc na mąkę gryczaną, którą bez problemu można kupić w większości marketów, która jest bezglutenowa i bogata w witaminy i mikroelementy. Wychodzą nam więc nie tylko pyszne ale i zdrowe pierożki. Jednak zdecydowanie inne niż pierogi na mące pszennej. Brak glutenu w mące to również cena za elastyczność ciasta. Dlatego miejcie na uwadze, że wykonanie takich pierożków jest niestety trudniejsze od tych pszennych. Będzie wymagało od Was cierpliwości i zdecydowanie więcej czasu. Ale trud na pewno Wam się opłaci.
Farsz który, Wam proponuje dzięki grzybom i soczewicy jest bogaty w białko. Dlatego ten farsz, plus ciasto gryczane to bardzo sycący i zbilansowany posiłek.
- Farsz:
- 1 szklanka soczewicy czerwonej
- 1 cebula
- 1 pęczek natki pietruszki
- 2 garści suszonych grzybów
- 500 g kiszonej kapusty
- 2 łyżki oleju
- ½ łyżeczki kminku
- ½ łyżeczki kolendry
- sól, pieprz
- Gryczane ciasto na pierogi:
- 200 g mąki gryczanej
- 100 g mąki ziemniaczanej
- 1 łyżka masła
- ¼ łyżeczki soli
- 250 ml wrzątku
- Farsz:
- Grzyby dzień wcześniej namoczyć w wodzie. Namoczone grzyby drobno pokroić. Kapustę odcisnąć z wody, posiekać. Soczewicę dokładnie wypłukać. Kapustę przełożyć do garnka, dodać grzyby, zalać około szklanką wody, dodać kminek, utłuczoną w moździerzu kolendrę, sól i pieprz i gotować pod przykryciem na małym ogniu, minimum 40 minut.
- Wypłukaną soczewicę przełożyć do małego garnuszka zalać wodą (ok 1cm ponad poziom soczewicy) i zagotować. Gotować pod przykryciem na małym ogniu, do całkowitego wchłonięcia wody (ok 15-20 minut).
- Cebulę obrać i posiekać w drobną kostkę. Na oleju zeszklić cebulę. Dodać do kapusty.
- Do miękkiej kapusty z grzybami dodać ugotowaną soczewicę, oraz posiekaną drobno natkę pietruszki. Gotować przez chwilę, żeby smaki się połączyły. Powinniśmy otrzymać dosyć gęstą masę. Gdyby farsz nadal był zbyt wodnisty, pogotować go dłużej, uważając by nie przypalić.
- Ciasto na pierogi:
- Mąki i sól wymieszać razem. W szklance wrzątku rozpuścić masło. Partiami dodawać gorącą wodę do mąki, siekając nożem. Ciasto wyrobić dokładnie przez około 7 minut ręcznie lub w robocie kuchennym, gdyby wydawało się zbyt luźne dodać niewielką ilość mąki gryczanej, uważając by nie przedobrzyć, bo wtedy ciasto zrobi się kruche i łamliwe. Gdy otrzymamy już odpowiednią konsystencję ciasta, zawinąć je w wilgotną ściereczkę. Ciasto najlepiej rozwałkowywać po małym kawałku, pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia, lekko oprószone mąką ziemniaczaną. Ciasto rozwałkowywać dosyć cienko. Wycięte z ciasta kółeczko ułożyć na dłoni, nałożyć farsz i złożyć w pierożka, dociskając do siebie brzegi. Ciasto nie zawiera glutenu, dlatego nie jest tak elastyczne jak tradycyjne ciasto na pierog z mąki pszennej. Więc lepienie z niego pierogów wymaga większej wprawy.
- Pierożki gotować partiami. Wrzucać na wrzącą, osoloną wodę i gotować około 2 minut od ponownego zagotowania się wody. Czas gotowania będzie zależał od wielkości i grubości pierogów.
- Gotowe pierogi podawać z podsmażoną na oleju cebulką. Same pierogi można również podsmażyć na patelni.
Dodaj komentarz